135 athletes set to compete in U16 National Team Trials

Publisher
May 20, 2013 - 8:54pm
Source: USA Basketball Press Release

COLORADO SPRINGS, Colo. -- USA Basketball released the final list of 135 invited and self-invited players who will compete in the U16 National Team Trials at the U.S. Olympic Training Center here May 23-27.  The particpants include 32 top players invited by the USA Basketball Women’s Developmental National Team Committee and an additional 103 players who were accepted through an open application process.

“We have had a tremendous response from throughout the country, and we are looking forward to an incredible trials for the U16 national team,” said Carol Callan, USA Basketball Women's National Team Director.

Trials will be used to select a 12-member roster that will represent the USA in the 2013 FIBA Americas U16 Championship, which will be played June 19-23 in Cancun, Mexico.

Roster cuts will begin after the second trials session on May 25, with the final team announced on May 27.

2013 USA Basketball Women’s U16 National Team Trials Roster

Player

Hgt.

Pos.

YOG

High School

Hometown

Shalexxus Aaron 6-0 G 2017 Hesperia Junior High Apple Valley, CA
Leslie Alvarado 5-8 F 2017 Memorial Middle School Laredo, TX
Chinyere Bell 6-1 G/F 2015 South View H.S. Fayetteville, NC
Erin Boley 6-2 F 2016 Elizabethtown H.S. Hodgenville, KY
Laken Borrett 5-8 G 2018 Jesup Community School Independence IA
DeJanea Boykin 6-2 F 2015 Charles H. Flowers H.S. Springdale, MD
Mikaylay Boykin 5-9 G 2017 Sampson Middle School Clinton, NC
Jaelyn Brown 6-1 F 2016 Vista Murrieta H.S. Murrieta, CA
Kalani Brown 6-4 C 2015 Salmen H.S. Slidell, LA
Lauren Brozoski 5-5 G 2015 Long Island Lutheran H.S. Cambria Heights, NY
Kennedy Burke 6-1 G/F 2015 Sierra Canyon School Northridge, CA
DiJonia Carrington 5-11 G 2016 Horizon Christian Academy San Diego, CA
Amari Carter 5-8 G 2015 St John's College H.S. Washington, DC
Chassity Carter 5-11 G 2016 Dickson County H.S. Dickson, TN
Hunter Cauley 5-10 F 2015 Dallas Christian School Garland, TX
Natalie Chou 6-1 G/F 2016 Plano West H.S.  Plano, TX
Taja Cole 5-7 G 2015 Lloyd C. Byrd H.S. N. Chesterfield, VA
Zutorya Cook 5-7 G 2016 Osborne H.S. Marietta, GA
Te'a Cooper 5-8 G 2015 McEachern H.S. Powder Springs, GA
Lauren Cox 6-4 F 2016 Floer Mound H.S. Flower Mound, TX
Kaila Craven 5-7 G 2015 Southwestern Randolph H.S. Asheboro, NC
Sadie Cresswell 5-4 G 2016 Pottsville Area H.S. Pottsville, PA
Crystal Dangerfield 5-5 G 2016 Blackman H.S. Murfreesboro, TN
E'lexus Davis 5-6 G 2016 Riverdale Baptist H.S. Hyattsville, MD
Liah Davis 6-1 C 2016 Sandy Creek H.S. Colo. Springs, CO
Keana delos Santos 5-7 G 2016 Miramonte H.S. San Ramon, CA
Kiara Desamours 5-9 F 2015 Dunbar H.S. Lehigh Acres, FL
Macey Driver 5-1 G 2015 MacArthur H.S. DeSoto, TX
Chelsea Dungee 5-11 G 2016 Preston Public Okmulgee, OK
Asia Durr 5-11 G 2015 St. Pius X Catholic H.S. Douglasville, GA
Danielle Edwards 5-7 G 2015 McDonough School Baltimore, MD
Nicole Ekhomu 5-9 G 2016 Joliet Catholic Academy Bolingbrook, IL
Makenzie Ellis 6-1 F 2015 Booker T. Washington H.S. Tulsa, OK
Alyx Fast 5-8 G 2016 Centralia H.S. Centralia, WA
Mackenzie Forrest 5-5 G 2016 Lakewood H.S. Lakewood, CO
Brianna Fraser 6-3 F/C 2015 South Shore H.S. Brooklyn, NY
Keely Fresh 5-8 G 2015 Rockbridge County H.S. Goshen, VA
Katlyn Bilbert 5-8 G 2018 Heritage Christian School Indianapolis, IN
Sydney Goodson 5-7 G 2016 Liberty Christian School  Lantana, TX
Catherine Gould 5-7 G 2017 Home Schooled Edmond, OK
Mikaea Gray 5-5 G 2017 H.D. Woodson H.S. Upper Marlboro, MD
Daniella Guglielmo 5-8 G 2017 Union Middle School Los Gatos, CA
Sabrina Haines 5-8 G 2015 Desert Vista H.S. Mesa, AZ
Mckenna Haire 5-5 G 2017 Alexander Graham Middle School Charlotte, NC
Tyasha Harris 5-10 F 2017 Heratage Christian School Noblesville, IN
Haleigh Hatfield 6-0 F 2015 Davie County H.S. Denton, NC
Ashely Hearn 6-3 F/C 2015 Sachse H.S. Rowlett, TX
Jaala Henry 6-2 F 2017 Kenmoor Middle School Riverdale, MD
Bridget Herlihy 6-2 G/F 2015 Braintree H.S. Braintree, MA
Chanette Hicks 5-5 G 2015 Maury H.S. Norfolk, VA
Janaya Hines 5-10 F 2015 Lake Ridge H.S. Mansfield, TX
Kaleah Hires 5-7 G 2016 Rampart H.S Colo. Springs, CO
Jordyn Holmes 5-11 G 2014 David Crockett H.S. Austin, TX
Joyner Holmes 6-3 F 2016 Cedar Hill H.S. Cedar Hill, TX
Kristian Hudson 5-7 G 2015 Clay-Chalkville H.S. Birmingham, AL
Madison Huelskamp 5-7 G 2016 Edmond Memoral H.S. Edmond, OK
Sabrina Ionescu 5-10 G 2016 Miramonte H.S. Walnut Creek, CA
Qalea Ismail 6-0 G 2015 Patterson Mill H.S. Bel Air, MD
Aahliyah Jackson 5-10 F 2016 Edmond Sante Fe H.S. Edmond, OK
Raven James 5-6 G 2016 Spotswood H.S. Upper Marlboro, MD
Jasmine Jeffcoat 6-1 F 2017 Eldorado K-8 School Superior, CO
Kelly Jekot 6-0 G/F 2016 Cumberland Valley H.S. Enola, PA
Jordan Jenkins 5-4 G 2017 Buffalo Junior High Buffalo, TX
Aliyah Jeune 6-1 G 2015 Life Center Academy Westampton, NJ
Jameira Johnson 6-3 F/C 2015 McDonogh School Taneytown, MD
Brianna Jones 5-10 G/F 2015 North Babylon H.S. North Babylon, NY
Jocelyn Jones 5-10 G 2016 Crosby H.S. Chesterfield, VA
Misha Jones 5-9 G 2015 Battlefield H.S. Manassas Park, VA
Stephanie Jones 6-1 F 2016 Aberdeen H.S Havre de Grace, MD
Gabrielle Jone-Hall 5-7 G 2015 MacArthur H.S Irving, TX
Cara Judkins 6-3 F/C 2017 Georgetown Day School Bethesda, MD
Bailey Kargo 5-9 G 2016 Page H.S. Greensboro, NC
Michaela Kay 5-6 G 2015 Lewis & Clark H.S Spokane, WA
Anna Kelly 5-6 G 2016 Lexington H.S. Lexington, MA
Celina King 5-7 G 2016 Cincinnati Hills Christian Cincinnati, OH
Kelly Koshuta 6-2 F/C 2015 James Madison H.S. Vienna, VA
Paris Lawson 5-9 G 2015 Siegel H.S. Murfreesboro, TN
Tyra Limpy 5-7 G 2016 Colstrip H.S Lamedeer, MT
Cy Lippold 5-1 G 2014 East Stroudsburg H.S South East Stroudsburg, PA
Daja Logan 6-0 G 2015 McDonogh School Randallstown, MD
Kelsey Marshall 5-9 G/F 2017 The Sagemont School Davie, FL
Zharia McCollum 5-9 G 2016 Bakersfield H.S. Bakersfield, CA
Tori McCoy 6-4 C 2016 The H.S of St. Thomas Moore Champaign, IL
Krystaline McCune 6-3 C 2016 duPont Manual H.S. Louisville, KY
Laura McManimen 5-4 G 2016 Hickory Ridge H.S Harrisburg, NC
Coco Miller 5-10 G 2015 Jserra Catholic H.S. Trabuco Canyon, CA
Sydney Morang 6-0 G 2016 New Providence H.S. New Providence, NJ
Lauren Moses 6-2 F 2014 Rancocas Valley Regional H.S. Mt. Holly, NJ
Nancy Mulkey 6-9 C 2016 Cypress Woods H.S. Cypress TX
Nicole Munger 5-8 G 2015 Central Bucks H.S. Doylestown, PA
Adrianna Murphy 5-2 G 2015 Fishers H.S Fishers, IN
Taylor Murray 5-6 G 2015 Annapolis Area Christian School Odenton, MD
Kelly O'Flannigan 5-9 G 2015 Monarch H.S. Thornton, Co
Arika Ogunbowale 5-9 F 2015 Divine Savior Holy Angels H.S. Milwaukee, WI
Chassidy Omogrosso 5-2 G 2015 Blackhawk H.S. Beaver Falls, PA
Teniya Page 5-8 G 2015 Marion Catholic H.S. Chicago, IL
Brooke Pemberton 6-2 F/C 2015 Windsor H.S. Greeley, CO
Khali Pippins-Tryon 5-9 F 2015 Lake Ridge H.S. Mansfield, TX
Jordann Porter 5-11 F 2015 C.E. Ellison H.S. Killeen, TX
Napayshni Pritchett 5-7 G 2016 Charles Wright Academy H.S. Tacoma, WA
Amber Ramirez 5-7 G 2016 Wagner H.S. San Antonio, TX
Caliya Robinson 6-3 F/C 2015 Kell H.S. Marietta, GA
Alexa Romano 5-9 G 2015 La Cueva H.S. Albugquerque, NM
Allyson Rosenblum 6-3 F 2016 Mater Dei H.S. Newport Coast, CA
Sayanna Roy 5-7 F 2017 Bob Miller Middle School  Las Vegas, NV
Katie Lou Samuelson 6-3 G/F 2015 Mater Dei High School Huntington Beach, CA
Erica Sanders 5-10 G 2015 Johnson H.S. San Antonio, TX
Sydney Shelton 5-8 G 2016 Mt Vernon Community School Greenfield, IN
Victoria Shelton 5-6 G 2016 Regan H.S. San Antonio, TX
Kylee Shook 6-4 C 2016 Mesa Ridge H.S. Colo. Springs, CO
Airiana Smith 5-9 G 2016 Central H.S. Champaign, IL
Gianna Smith 5-10 F 2015 Maury H.S. Norfolk, VA
LaJeanne Smith 5-11 G/F 2016 Bishop Machebeuf H.S. Denver, CO
Oliana Squires 5-7 G 2016 Sand Creek H.S. Colo. Springs, CO
Symone Starks 5-5 G 2016 Highlands Ranch H.S. Lone Tree, CO
Jessica Steffen 5-8 G 2016 Buhler H.S. Hutchinson, KS
Faith Suggs 6-1 G 2015 Plainfield East H.S. Planfield, IL
Bailey Taylor 5-5 G 2015 Shawnee H.S. Shawnee, OK
Janessa Thropay 6-0 G/F 2016 Chino Hills H.S. Chino, CA
Abigail Torres-Drozd 5-8 G 2016 Palmer H.S. Colo. Springs, CO
Dominque Toussaint 5-9 G 2016 Christ the King Regional H.S. Staten Island, NY
Morgan Towells 5-7 G 2016 Our Lady of Mercy Catholic H.S. Atlanta, GA
Jasmine Trujillo 5-1 G 2015 West Adams Prep H.S. Los Angeles, CA
Jennifer Urbaniak 5-11 F 2015 Palmer H.S. Colo. Springs, CO
Celeste West 6-3 C 2016 Garces Memorial H.S. Bakersfield, CA
Dionna White 5-7 G 2015 Milford Mill Academy Baltimore, MD
Jasmine Whitney 5-9 G 2016 Paul Vi Catholic H.S Centreville, VA
Kylee Williams 5-8 G 2016 Gray's Creek H.S. Fayetteville, NC
Jocelyn Willoughby 5-11 G 2016 Newark Academy H.S. East Orange, NJ
Anna Wilson 5-7 G 2016 Collegiate School Richmond, VA
Shaileen Woods 5-6 G 2017 Saint leo the Great Catholic School Fairfax, VA

Head Coach: Sue Phillips, Archbishop Mitty H.S., CA

Assistant Coach: Mary Coyle Klinger, Rutgers Preparatory School, NJ

Assistant Coach: Brian Robinson, Bishop McGuinness H.S., NC

Court Coach: LaDreda Akins, Haines City H.S., Fla./Florida’s Finest AAU

Court Coach: Terri Bamford, LaJolla Country Day, Calif./Waves AAU

Court Coach: Kimberly Davis-Powell, Essence Girls Basketball AAU, Fla.

Court Coach: Vanessa Nygaard, Windward School, Calif.

Athletic Trainer: Missy Schultz, Butler University

 

2013 USA Basketball Women’s U16 National Team Trials schedule

Thursday, May 23      

Skills Session 1 (closed)       

5-6:30 p.m.    

Group 1 – Individual Skills/Position Work

Group 2 - Maximum Performance Session

6:30-8 p.m.   

Group 2 - Individual Skills/Position Work

Group 1 - Maximum Performance Session

Friday, May 24

Skills Session 2 (closed)       

8:30-10 a.m.    

Group 1 - Individual Skills Clinics/Position Work

Group 2 - USADA Information Session

10-11:30 a.m.         

Group 2 - Individual Skills/Position Work

Group 1 - USADA Information Session

Skills Session 3 (closed)       

1-2:30 p.m.        

Group 1 - Individual Skills/Position Work

Group 2 - Recruiting Information Session

2:30-4 p.m.            

Group 2 - Individual Skills /Position Work

Group 1 - Recruiting Information Session

Trials Session 1                

5-6:30 p.m.           

Group 1 - Team Offense & Defense/Scrimmages

Group 2 - Parent Recruiting Session

6:30-8 p.m.            

Group 2 - Team Offense & Defense/Scrimmages

Group 1 - Parent Recruiting Session

Saturday, May 25      

Trials Session 2               

8:30-10 a.m.  Group 1 - Position Work/Scrimmages

10-11:30 a.m.  Group 2 - Position Work/Scrimmages

Trials Session 3               

1-2:30 p.m.  Group 1 - Position Work/Scrimmages

2:30-4 p.m.  Group 2 - Position Work/Scrimmages

Trials Session 4               

5-6:30 p.m.  Group 1 - Position Work/Scrimmages                     

6:30-8 p.m.  Group 2 - Position Work/Scrimmages

Sunday, May 26   

Trials Session 5               

9-9:15 a.m.  Stretching/Shooting

9:15-10:45 a.m.  Scrimmages

Trials Session 6               

1:45-2 p.m.  Stretching/Shooting

2-3:30 p.m.  Scrimmages

Trials Session 7               

5:45-6 p.m.  Stretching/Shooting                                             

6-7:30 p.m.  Scrimmages

Monday, May 27 (closed)      

8:30 a.m.  Announcement of U16 National Team

  • All sessions will take place in Sports Center II at the U.S. Olympic Training Center in Colorado Springs, Colo.
  • Times listed are local, Mountain Daylight Time.

Related: